Pohledový beton v interiéru

Miluju beton – sice je to v posledních letech možná až trapně moderní (čti: chce to mít každý a já obvykle nechci mít to, co má každý), ale je to prostě úžasný povrch a vzhledem k šedým odstínům je kombinovatelný prakticky se vším. Navíc existuje i betonová stěrka, která vytvoří na jakékoliv zdi (i na sádrokartonu) texturu litého pohledového betonu. No a s touhle myšlenkou přišla už kamarádka architektka před dobrými osmi lety, přiznám se ale, že jsem se v té době bála všech možných komplikací, které by mohly nastat, a vymalovat si doma válečkem mi přišlo jednodušší.

Jak utíkal čas, pomalu jsem na betonové zdi ve svém domově zapomněla – až do loňského roku, kdy bylo potřeba vyřešit vymalování celého domu, „aby bílá bílá zase byla“. Při přemýšlení nad malováním se myšlenka na povrch z betonové stěrky vrátila a tentokrát se odmítla vzdát. Samozřejmě máme už zdi hotové a i přesto, že nemáme luxusní vilu, kde si můžeme dovolit celé místnosti s betonovým vzhledem a s minimalistickou elegancí, tak jsem s úpravami interiéru velmi spokojená. A nejen to, nebylo to vůbec tak náročné jak jsem se obávala.

Rozhodla jsem se Vám tedy sepsat pár řádků – pro ty z vás, kteří jste si vždy přáli betonový povrch vlastnit a měli strach, že vám k tomu chybí ta vila nebo se báli obtížnosti realizace, chci těmito řádky říct – není se čeho bát, hezky může vypadat i metrový kousek zdi v malém prostoru a když jsem to na tu zeď zvládla nandat já, vy to zvládnete taky!

V podstatě budete potřebovat oproti běžnému malovaní jen pár drobností navíc – krom sady na betonování je potřeba už jen pořídit hladítko, benátské hladítko (je menší a pohodlnější) a zednickou lžíci. Nejsou to žádná sprostá slova a seženete to v každém hobby marketu.

Já jsem se rozhodla objednat hotovou sadu betonové stěrky, která obsahuje tři věci (od této chvíle zřejmě začínám dělat reklamu firmě www.dekorativni-omitka.cz, protože nabízejí celou tuto sadu v kuse a můžete tak nakoupit najednou a v množství, které vám k sobě vyjde): základ (stejně jako penetrace před malováním), samotná betonová stěrka (můžete vybírat z více odstínů) a nakonec lak, který vytáhne efekt betonu a zajistí omyvatelnost.

1) základ/penetrace – jako při klasickém malování si oblepíte zeď ochranou páskou v místech, kde má beton končit a podklad natřete tímto základem. Jediný rozdíl je v tom, že je hustější než klasická penetrace a je potřeba používat štětec místo válečku – jako bonus to znamená i to, že nekape všude po podlaze.

2) betonová stěrka – od výše zmíněné firmy dorazí v kýblu už rozmíchaná a tak si nemusíte lámat hlavu tím, jak hustá má směs vlastně být. Po promíchání obsahu kýble a případném lehkém doředení si nandáte trochu stěrky na hladítko a to přiložíte ke zdi a jemně přimáčknuté posunujete (mě nejvíce vyhovují tahy odshora dolů). Pokud začnete uprostřed zdi, tak než se dostanete ke krajům, získáte v ruce jistotu a najdete si ideální polohu držení hladítka, která vám bude vyhovovat. Dávají se dvě vrstvy – takže vám poradím rovnou: není zločin, když ta první nevypadá úplně pohádkově, záhy totiž zjistíte, že druhá vrstva nedostatky té první dokáže dost obstojně schovat. Po aplikaci druhé vrstvy počkáte hodinku, vezmete na pomoc rozprašovač na kytky a pak můžete „vyhladit“ nedostatky, či naopak nějakou část „zdrsnit“, aby byla více reálně betonová. Postřeh za milion – pokud vám kousek upadne na nezakrytou podlahu, nechte zaschnout a pak odloupněte – je to rychlé a nemáte pak beton rozmazaný po celé podlaze 🙂

3) lak – to je vlastně taková hustá bílá věc, která vypadá trochu jako lepidlo na tapety. Jakmile zaschne stěrka pořádně (přes noc), stačí vzít hadřík a celou zeď poťupat touto bílou věcí a hadříkem rozmazat. Pokud budete mít chuť na beton v kuchyni či koupelně, lze tento krok ještě dvakrát zopakovat a máte z toho téměř dokonale omyvatelný povrch. Ruku do ohně za to nedám, protože to není to naše využití, ale vzhledem k tomu, jak omyvatelná od nečistot je naše zeď po jedné vrstvě, tak tomu věřím.

***

Chtěla jsem psát detailní návod, ale je jich všude tolik, že tyto postřehy podle mého stačí. Kdyžtak můžete mrknout přímo na web www.dekorativni-omitka.cz a nebo si kouknout na nějaké video na YouTube. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, ráda zodpovím. Možná taková poslední maličkost, která mě překvapila – vše na fotkách je zrealizováno z necelých dvou kýblů stěrky a zhruba třetina kýble mi tu ještě čeká na další použití, s penetrací rozhodně není potřeba šetřit a lak v pohodě vyjde na celý povrch v několika vrstvách.

A přichází na řadu největší bonus tohoto článku – posílala jsem fotky i s komentářem o tom, že mě příjemně překvapila jednoduchost realizace prodejci, a mám pro vás perfektní dárek! Dostala jsem pro vás slevový kód na nákup ve výši 5% – pokud se tedy rozhodnete, že si uděláte betonovou zeď také, tak stačí k objednávce zadat kód „beholdesign“ a máte to o kousek levnější. A já bych byla ráda, když mi třeba zašlete i fotky realizace pro inspiraci 🙂 Jedna věc je koukat na profi realizace odborníků a druhá ta, co si dokážeme vytvořit my sami vlastníma rukama 🙂

Betonu zdar!

 

Komentáře

komentáře0

Your Cart