Peříčková spona do vlasů
Oprášeno z šuplíku. Příjemnou zábavu při tvoření 🙂
Materiál:
- spona do vlasů – ideální délka spony 78mm
- průchodky
- černá polymerová hmota (Cernit)
- izinky (modrá, tyrkys, fialová – metalické )
- peří – libovolné, v návodu je použito pštrosí
- drátek měděný o tloušťce 0,4 až 0,6 mm
- tekutý polymer
- lepidlo – doporučuji Patex 100%
Pomůcky:
- texturovací houba
- textura gumová hlubší (třeba LP)
- brusný papír hrubý
- podložka na zažehlovací korálky
- formičky na vypoukliny či žárovky
- vykrajovátka – kulaté cca 3 cm průměr a 4 cm průměr
- nůžky
- kleště štípačky
- štěteček
- vrták či vrtačku
- řezák a strojek
Hmotu si projedeme strojkem na druhé nejsilnější nastavení, otiskneme do ní texturu a lehce na ní položíme sponku, poté si rozmyslíme výsledný tvar sponky a podle toho řežeme. Nesmíme zapomínat na velikost sponky a na délku by měl výsledný tvar být v nejkratším místě alespoň o 2 mm delší na každé straně než je spona.
Na takto připravenou hmotu nakapeme izinky, barvy na střídačku, vezmeme štěteček a vytvoříme si tak trochu batiku smícháním jednotlivých odstínů dohromady. Míchat barvy do sebe je potřeba opatrně a při jejich nanášení musíme myslet na to, že nejtmavší odstín ztmaví i ty ostatní. Barvy nanášíme a mícháme tak, aby se dostaly do všech prohloubených míst. Necháme zaschnout.
Mezitím si zpracujeme zbytek hmoty na nový plátek, o něco tenčí – číslo na strojku trojka. Vykrojíme si z něj dva stejné tvary, můžeme použít i vykrajovátko velký trojúhelník, štít nebo plachtu. Tvar si budeme ještě upravovat – důležité je to aby k sobě seděla dobře alespoň jedna strana.
Připravíme si (pštrosí) pero a zastřihneme ho na délku zhruba 5 – 6 cm, očistíme všechny části, které nedrží v kuse a poté přimáčkneme seshora na jeden z připravených plátků. Nandáme druhý plátek a hlídáme si hrany, aby na sebe přesně přiléhaly. Zamačkáme obě vrstvy k sobě, aby se hmota spojila v mezerách mezi peřím.
Ostatní hrany zařízneme řezákem tak, aby byl výsledný tvar zajímavý a o něco menší než první plátek nabarvený izinky.
Připravíme si plátek o síle tři na nastavení strojku a rozdělíme na dvě části. Z první části vykrojíme větší kolečko, nandáme na žárovku a otexturujeme houbou. Druhou část otexturujeme podloužkou na korálky, vykrojíme kolečko a podélně ho rozřízneme.
V tomto případě nás zajímá vrchní odkrojená část. Ta by měla být dostatečně silná, aby držela hezky pohromadě a zároveň v ní vznikla jakási síťka.
Kolečko roztáhneme zhruba na velikost předchozího texturovaného houbou – dírky v kolečku se deformují a stanou se zajímavějšími 🙂
Poté na vrchní stranu naneseme izink štětečkem a počkáme, než zaschne.
Nandáme také na vypouklou formičku či žárovku a to obarvenou stranou dovnitř.
Ustřihneme si drátek dlouhý asi 20 cm a přepůlíme ho, uděláme si malinké očko v prostředku a na něj nabalíme malou kuličku černé hmoty, kterou pak otexturujeme houbou.
Přichází na řadu první pečení všeho co jsme do tohoto okamžiku vytvořili. Upečeme klasickým způsobem – pouze první vrstvu s izinkovou batikou pečeme položenou přímo na sponce do vlasů, aby rovnou držela správný tvar.
Broušení smirkovým papírem ve velkém. Hlavní a největší díl budoucí sponky obrousíme shora tak, až nám zůstanou izinkové barvy pouze v prohlubních po textuře.
Střední díl s peřím poškrábeme pouze několika tahy brusným papírem, stejně tak obě vypoukliny. Nakonec zabrousíme všechny hrany.
Vezmeme si drátek s kuličkou a ustřihneme si ještě jeden kus drátu, dlouhý zhruba metr, ten přeložený napůl spojíme s původním drátkem těsně za kuličkou a začneme z různých směrů obmotávat kuličku. Konce poté zamotáme okolo původního drátku s kuličkou.
Konce poté zamotáme okolo původního drátku s kuličkou.
Stále volné konce původního drátku s kuličkou provlečeme dvěma nejblíže středu ležícími dírkami na vypouklince. Do středu druhé vypouklinky vyvrtáme vrtáčkem dírku a navlékneme ji za zprvní vypouklinu. Stejně tak si uděláme dírky do obou zbývajících připravených kusů. Také je navlékneme na drátky a mezi ně zakápneme lepidlem. Patex schne zhruba 12 hodin, ale aby se zpevnil a mohlo se dál pracovat, stačí odložit připravenou ozdobu zhruba na půl hodiny. Máme tedy možnost po zakápnutí lepidlem ještě chvíli hotové kusy natočit tak, aby se nám líbily.
Když je lepidlo zaschlé, vybereme si místo či místa, kam vmačkáme průchodku/y, pokud je chceme s otvorem, předvrtáme o něco menší dírku, než je průměr průchodky. Bez otvoru stačí jen namačkat rukou(neumisťujeme do vypouklin).
Lepidlo naneseme na sponku, přiložíme k ní komplet ozdobu a obmotáme a stáhneme oběma zbytky drátku, tím celou konstrukci zpevníme. Pokud se nepodařilo upéct tvar přímo ke sponce a někde nepřiléhá, můžeme na tomto místě přikápnout vteřinovým lepidlem, které udrží oba kusy spojené do té doby, než zaschne Patex. Necháme zase alespoň půl hodiny schnout.
Pak polymer i sponku namažeme tekutým polymerem a připravíme si tenoučký plátek (zhruba nastavení 7 ) otexturovaný houbou a vytvoříme tak sponce i vkusná „zádíčka“.
Naposledy zapečeme – s Patexem mám odzkoušeno, že není potřeba čekat na úplné doschnutí a v troubě se mu nic nestane. Pokud zvolíte jiný druh lepidla, raději počkejte a nebo vyzkoušejte na nějakém malém kousku scrapu, jak se bude v troubě chovat 🙂